SYLWESTER.mazury.info.pl
.
ZIMA NA MAZURACH
  • WYCIĄGI NARCIARSKIE
  • BOJERY
  • WĘDKARSTWO PODLODOWE
  • NURKOWANIE POD LODEM
  • WINDSURFING ZIMOWY

  • .
    ZOBACZ TEŻ...
  • WYTRZYMAŁOŚĆ LODU
  • BEZPIECZEŃSTWO

  • .

    SYLWESTER NA MAZURACH
  • ZOBACZ OFERTY...

  • .
    STRONA GŁÓWNA
  • mazury.info.pl

  • .

    Mazury Pod Lodem - Fotogaleria
    IceProject - Impreza lodowa BOLS

    ZIMA W KRAINIE WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH


    Słynne białe plaże... Mazurskie Malediwy

    MAZURY ZIMĄ - CIEKAWOSTKI, FOTORELACJE


    KLIMAT
    Klimat Mazur przypomina trochę ten, jaki panuje na południu Skandynawii. Krótkie lato trwa około trzech miesięcy. Jesień trwa niespełna dwa miesiące, a średnia temperatura powietrza spada w tym czasie do około 6,0 stopni C.
    Zima na Mazurach - 22-10-2003
    czasem zima pojawia się wcześniej... 22 październik (!) 2003
    Cały region, pomimo niewielkiej odległości od morza Bałtyckiego, pozostaje pod znacznym wpływem rozciągającego się na wschód bloku kontynentalnego Eurazji. Z tego też względu obszar ten ma najsurowsze warunki klimatyczne w całej nizinnej części kraju. Zima rozpoczyna się w trzeciej dekadzie listopada i trwa do pierwszej dekady kwietnia. 
    Zima na Mazurach - 22 październik 2003
    Średnia miesięczna temperatura powietrza waha się w tym okresie od -6,7 do -2,7 stopni C. Nie należą do rzadkości temperatury dochodzące do -10 czy nawet -20 stopni poniżej zera. To właśnie na Mazurach znajduje się polski biegun zimna, w którym notuje się najniższe w kraju temperatury. Dni mroźnych lub z przymrozkami mamy tutaj blisko 180. Zwarta pokrywa śnieżna zalega około 2,5 miesiąca. Długość okresu wegetacji wynosi tylko ok.190 dni. Pierwsza pokrywa śnieżna może pojawić się już w trzeciej dekadzie listopada, a zanika średnio pod koniec pierwszej dekady kwietnia. Bywa, że utrzymuje się ona nawet 130 dni.
    Zima na Mazurach - 22-10-2003
    Taki klimat wywarł wpływ na charakterystyczny sposób budowania domów. Typowy mazurski dom jest niewielki, co wiąże się z oszczędnym gospodarowaniem opałem, a jego spadzisty dach pokrywa solidna dachówka, zapobiegjąca zaleganiu śniegu. Przed zimnem i porywistym wiatrem chroniły grube mury i małe okna. Tak to w wyniku kompromisu ludzkiej wyobraźni i realiów surowego klimatu powstały naturalnie wkomponowane w krajobraz malownicze siedliska.
    ŚWIAT ZWIERZĄT
    Zima, to doskonały czas dla miłośników przyrody na obserwację zwierząt, dobrze widocznych na śniegu i stosunkowo łatwych do wytropienia. Na obszarach Mazur spotyka się zwierzęta charakterystyczne dla tundry i tajgi, jak np.: puszczyki - uralski i mszarny, zając bielak, łoś. 
    Puszcza Borecka - stado żubrów w okolicach wsi Wolisko
    Do rzadkich gatunków niespotykanych w wielu regionach należy niewątpliwie żubr - początkowo osiedlony w Puszczy Boreckiej w 1956 roku i hodowany w zamkniętym ośrodku. Sześć lat później całe stado wypuszczone zostało na wolność. Obecnie najlepszym miejscem do podziwiania tych zwierząt jest miejscowość Wolisko w Puszczy Boreckiej, gdzie warto wybrać się na krótką wycieczkę lub zorganizować kulig. 
    Żubr - Wolisko - Puszcza Borecka
    Drugi duży drapieżnik to wilk. Pospolitymi gatunkami są lis i jenot. Występują tu także: borsuk, kuna leśna, tchórz i wydra. Duża jest populacja ptaków. Stwierdzono gniazdowanie orła bielika, orlika krzykliwego i rybołowa. 

    (C) 1998 Copyright by ZIBNET